sowie

Rekordy Guinnessa w Wałbrzychu i okolicach, Księga Rekordów Guinnessa

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Książkowe domino rekordem Guinnessa
2014-08-11 11:51

Domino z książek może zostać uznane za największe i wpisane do Księgi Guinnessa tylko w przypadku przewrócenia za jednym razem wszystkich wcześniej ułożonych książek. Dnia 23 kwietnia 2014 w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony nowy rekord Guinnessa, związany z największym książkowym dominem. Tego dnia Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego jednorazowo przewrócono na tablet 5688 książek. Wcześniejszy rekord ustanowiony został przez Zespół Szkół Ekonomicznych w Częstochowie, który potwierdził certyfikat. Prace nad najdłuższym dominem przygotowywane były przez trzy miesiące. Dnia 17 marca 2014 roku podjęto próbę przewrócenia jednorazowo 5000 tysięcy tomów, pochodzących z różnych źródeł.


 Za to wydarzenie odpowiedzialny był dyrektor szkoły i prezydent Częstochowy. W Uroczystości wzięli udział: władze miasta, parlamentarzyści, służby mundurowe, przedstawiciele Kuratorium Oświaty i dziennikarze. Po udanym zadaniu przewrócenia pierwszej książki, która wprowadziła w ruch pozostałe egzemplarze na uczestników wydarzenia czekał tort. Poprzedni rekord Guinnessa w układaniu najdłuższego łańcucha z książek ustanowiony został w 2013 roku z okazji targów literackich w Antwerpii. Domino z 4845 egzemplarzy o długości 614 metrów ułożone zostało przez czterdziestu wolontariuszy. Układanie tomów trwało dwie godziny, a sam proces przewracania egzemplarzy zajął tylko sześć minut. Z książek powstały trzy holenderskie słowa: czytać, książka i targi. Poprzedni rekord tej samej kategorii został ustanowiony w Kapsztadzie, gdzie do tego celu wykorzystano 2586 książek. Natomiast 31 maja 2013 roku w Bibliotece Publicznej Stanów Zjednoczonych powstało domino z 2131 tomów, które pobiło rekord Guinnessa ustanowiony w Wielkiej Brytanii w 2011 roku, składający się z 1000 książek. Organizowane wydarzenia związane z książkami mają przede wszystkim za zadanie promować czytanie książek nie tylko przez dzieci i młodzież, ale także przez ludzi dorosłych.

 Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: