Nie wszystkie rekordy przysyłane do Londynu trafiają do Księgi Guinnessa. Na taki dorobek trzeba sobie zapracować. Odpowiednia dokumentacja ze zdjęciami i filmem wysyłana jest do Londynu i tam wybierane są najciekawsze zgłoszenia.
W osadzie kaszubskiej Oskowie na Pomorzu został postawiony największy koń trojański na świecie. Zaprojektowany został przez pana Wiesława Formela z Cewic i wybudowany na nasypie. Nie jest to jedyna budowla pana Formela, ponieważ w 2010 roku postawił on pierwszy w Polsce obóz legionistów rzymskich. Koń trojański wznosi się on na wysokość 16,3 metra. Długość tej wspaniałe budowli wynosi 15,5 metra, a szerokość ponad 6 metrów. Na budowę drewnianego konia trojańskiego zużyto 50 metrów sześciennych drewna świerkowego i modrzewiowego, a jego proporcje zbliżone są do proporcji konia żywego. Budowla został zaprezentowany 24 sierpnia 2013 roku w związku z Turniejem Rycerskim i Łuczniczym o Puchar Wójta i Rady Gminy Cewice. Podczas imprezy odbył się uroczysty pokaz potyczek rycerskich i musztry legionów rzymskich oraz improwizowano atak na gród. Inwestorzy przyczynili się do powstania największego konia na całej kuli ziemskiej, który budowany był przez wiele miesięcy. Budowla stanowi doskonałą wieżę widokową dzięki postawionym w pobliżu konia schodom. Wcześniej rekordowy koń trojański w Polsce powstał w miejscowości Bonowice na Górnym Śląsku i jest on dwa razy mniejszy od budowli wzniesionej w Oskowie. Przyjeżdżając na Pomorze warto odwiedzić kaszubską wieś, gdzie z daleka przyciąga wzrok piękny koń trojański.
Aż 24 godziny będzie trwać mecz Największą gwiazdą okazał się Rafał Dudkiewicz. piłki nożnej, który rozpocznie się dzisiaj na nowo wybudowanym Orliku przy Szkole Podstawowej numer 6. Księstwo Świdnicko – Jaworskie spróbuje ustanowić nowy rekord rekord. Udział w rozgrywkach wezmą dzieci, samorządowcy i zawodnicy sportowi. Już dzisiaj o godzinie 16.00 z okazji Dnia Dziecka zostanie otwarty Orlik przy Szkole Podstawowej numer 6 na ulicy Wodnej. To już drugi tego typu obiekt w naszym mieście, na którym znajdzie się boisko do piłki nożnej oraz koszykówki i siatkówki. Otwarcie zbiegnie się z Festynem Rodzinnym. Z tej okazji zostanie rozegrany dwudziestoczterogodzinny mecz, w którym udział wziąć będą mogli wszyscy zainteresowani. Księstwo Świdnicko- Jaworskie spróbuje ustanowić nowy rekord, jednak głównym celem przedsięwzięcia będzie zbieranie datków dla Bartosza Doparta, byłego zawodnika Polonii Świdnica, który z powodu groźnego wypadku potrzebuje kosztownej rehabilitacji. Z okazji święta naszych pociech przewidziane są również inne atrakcje.
czytaj więcejCo roku od 10 lat 1-go maja na Rynku we Wrocławiu spotykają się fani muzyki gitarowej i wspólnie grają utwór „Hey Joe” oraz inne wielkie kawałki celem pobicia Rekordu Guinnessa.
W tym roku liczba wykonawców utworu przeszła nawet oczekiwania organizatorów oraz gości honorowych. Na Rynku zgromadziło się 7273 gitarzystów, którzy wspólnymi siłami ustanowili nowy rekord!
Poprzedni rekord ustanowiony został również podczas Festiwalu „Hey Joe” we Wrocławiu w roku 2009, a liczba gitarzystów sięgnęła wtedy 6347 osób.
Jest wysoka na blisko 3 metry. Waży ponad 14 ton. To najprawdopodobniej najcięższa bombka nas świecie. Została już głoszona do Księgi rekordów Guinnessa. Taką nietypową bombkę choinkową ustawiono w środę, 14 grudnia na świdnickim Rynku. Wyjątkową ozdobę zaprojektowała artystka Ewa Solima, a ufundowała firma „Piramida”. – Chciałam pokazać, że do tej pory kojarzący się z szarością granit może wyglądać zupełnie inaczej. Może być wielobarwny, kolorowy, połączony z metaloplastyką. Nasza bombka zawiera życzenia w kilku językach, ale też kamienie półszlachetne z różnych stron świata. Wykończona została elementami z metalu. Różnorodność składników dodaje jej kunsztu – mówi Ewa Solima, artystka, która zaprojektowała bombkę. Gigantyczna ozdoba przez trzy miesiące powstawała w firmie „Piramida” w Kostrzy, pod Strzegomiem. – To dobra okazja, do promocji kamienia, ale też nietypowy i ciekawy prezent dla mieszkańców.
W dniach 13-20 sierpnia 2011 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wszelkie Przejawy Artyzmu podjęto się próby zdobycia rekordowych wyników w tworzeniu baniek mydlanych. Do ciekawego programu tej imprezy weszła jeszcze jedna pozycja o równie niezwykłym charakterze.
czytaj więcejPani Liliana Gronuś to kobieta wielu talentów - technik ceramik, poetka należąca do Stowarzyszenia Autorów Polskich, a także do polsko - czeskiej grupy poetów pogranicza. Jej wiersze ukazały się min. w zbiorach poetyckich i tłumaczone były na język czeski. Autorka bajek dla dzieci, współautorka "Baśniowego Wałbrzycha".
Jednak największą pasją Pani Liliany jest malowanie guzikami. Jej obrazy tworzą ręcznie przyszyte, z wielką wyobraźnią i precyzją, do płótna guziki. Pierwszy powstał cykl zatytułowany "Guzikowa orkiestra" składający się z 13 obrazów. Początkowo swoje prace prezentowała podczas wieczorków poetyckich na spotkaniach z kuracjuszami w Domu Zdrojowym w Szczawnie - Zdroju.